• Aforizmalar

Aslında dil, alıntılar toplamıdır. Dilde, varlığın evinde, dünyamızın sınırlarında, benlik bulunacak, keşfedilecek bir nesne değildir; o, salgıladığımız içrek bir aşkınlıktır. Gözümüze kaçan bir kıymığın, bakışımızın ufkunu eşiğe taşıyan büyüteç işlevi görmesi gibi, aforizmalar büyük düşünürlerin ve düşüncelerin ihtişamından parçalar sunar bizlere. Artık, kaynağı aramak, ardına düşmek habercinin, okuyucunun meşrebine kalmıştır.     
“Aforizmalar” adlı bu derlemede yer alan sözlerin her biri, sanat, edebiyat ve felsefeye eşit uzaklıkta ve her hangi birine indirgenemeyecek olan içerik ve biçime sahiptir. Hiçbir hiyerarşik ve eşitsiz değer-anlam piramidi oluşumuna izin vermeyecek biçimde ve kategorize edilmeyecek bir özgünlükle seçildi sözler. Bu seçki, ırkçı, otoriter, ayrımcı ve cinsiyetçi olmayan; özgürlük, aşk, düş, ütopya, tutku, sevgi, dostluk, yaratıcılık, özlem, acı, mutluluk, hüzün, neşe, umut gibi yaşama sevincimize güç veren kavramlar temelinde söylenmiş sözlerden oluşuyor. Bu kavramların, duyguların ve olguların her birine sanatın, edebiyatın ve felsefenin olanaklarıyla kement atan bu aforizmalar, sanatsal yaratıcılığı, edebi düş gücünü ve filozofik merakı yaşamımıza sunmayı amaçlamaktadırlar. 
Okumanın şehveti, yaratmanın neşesi, yaşamanın tutkusu ve içimizin dar geldiği, dünyaya sığmaz aşkla; akla, ruha ve bedene kulak vermek ve her birine kendisini söyleyebileceği bir dil verebilmek için sanata, edebiyata ve felsefeye yakın olsun yurdumuz ve meyletsin adımlarımız, kanatlanacağı uçurumlara...

Yazar Bilgileri
Derleyen Suat Hayri Küçük
Yayına Hazırlayan Suat Hayri Küçük
Baskı Bilgileri
Sayfa Sayısı 306
Kitap Boyutları 13,5 x 21
Kapak Tasarımı Oya Üngüder
Baskı Sayısı 1. Baskı
ISBN 978-605-4395-33-0
Sayfa Düzeni Oya Üngüder
Yayın Bilgileri
Yayın evi Okuryazar Yayınevi

Aforizmalar

  • 17,00 TL


Benzer Ürünler

Dönüşüm - Franz Kafka

Dönüşüm - Franz Kafka

Dönüşüm, huzursuzluk ve sistemin dayattıkları karşısında insanın yabancılaşmasıdır. Gregor Samsa'nın..

14,00 TL