• Çizgilerle Anadolu'nun Antik Kahramanları Antikçağdan Mitolojik ve Tarihi 25 Portre

Antikçağın önemli özelliklerinden biri mitoslarla, efsanelerle iç içe geçmiş olması. Toplumsal olayların yazılı hale getirilmediği dönemlerde geniş bir sözlü gelenek bulunuyordu. Homeros gibi ozanlar, tarihsel olayları meraklı kitlelere kent meydanlarında anlatırlardı. Destanlar daha sonra kaleme alındı. Yazılı kaynaklar ortaya çıktı. Antik kentlerde yapılan arkeolojik kazılar ise geçmiş uygarlıklara ait birçok bilgiyi günışığına çıkardı. 


Anadolu’nun Antik Kahramanları söylenceler ve arkeolojik bulgular dikkate alınarak hazırlandı. Çünkü; söylenceler, destanlar, masallar kültürümüzün önemli bir parçası. Ayrıca İlyada’da da olduğu gibi çoğu kez tarihsel temellerinin bulunduğu inkar edilemez. 


Bu kitapta, antikçağda Anadolu’da doğmuş ve yaşamış 25 portre yer alıyor. Kimisi mitolojik kimisi gerçek olan bu 25 isim bile üstünde yaşadığımız toprakların ne denli zengin bir kültür mirasına sahip olduğunu göstermeye yeterli. Hitit, Pers, Roma gibi imparatorluklar; İyon, Frig, Lidya gibi uygarlıkların her biri derin izler bıraktı Anadolu’da. O zamanlar yaşayan kahramanların hepsinde bizden bir parça var… 

Yazar Bilgileri
Yazar Adı Behzat Taş
Baskı Bilgileri
Cilt Tipi Karton Kapak
Basım Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 80
Basım Tarihi Mart 2016
Baskı Sayısı 1
ISBN 9786058419582
Yayın Bilgileri
Yayın evi Gölgeler Yayınevi

Çizgilerle Anadolu'nun Antik Kahramanları Antikçağdan Mitolojik ve Tarihi 25 Portre

  • 31,00 TL


Benzer Ürünler

Çizgilerle Istanbul (Coğrafya - Tarih - Kültür)

Çizgilerle Istanbul (Coğrafya - Tarih - Kültür)

Çizgilerle Istanbul (Coğrafya - Tarih - Kültür)..

34,50 TL